środa, 21 listopada 2012

Chustowe abc- chusta z ażurem jak zrobić?

Post ten jest skierowany do dziewiarek, które chciałyby wykonać  chustę na drutach. Umiesz robić na drutach oczka prawe, może także lewe. Zamarzyła Ci się chusta, ba  ....jeszcze taka, którą sobie zrobisz sama. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego.  A więc zacznijmy od poziomu zero.
Docelowo będzie nasz chusta wyglądać tak
Uwaga!
Zdjęcia pochodzą sprzed uformowania chusty. Po uformowaniu chusta przyjmuje kształt trójkąta nie jest żadnym deltoidem! Wykonane zdjęcia są po samym skończeniu dziania. Chusta ani nie była prana, ani uformowana.Ta chusta poniżej ma podobny sposób dodawani oczek,
chociaż wykonana jest zupełnie innym wzorem
dobrze pokazuje kształt finalny-trójkątny naszej chustyPotrzebujemy
-druty z długą żyłką ja używam takich  , ale jakie macie takie będą dobre, o ile mają dość długą żyłkę.
-nitka najlepiej o dużej zawartości moheru a małej akrylu, łatwiej się wtedy uformuje nasza chusta. Wełniana jak najbardziej także pasuje, bo wełna się dobrze formuje. Metraż nitki około 600-700 metrów. Może to być w 100g wtedy chusta będzie jak mgiełka, albo w 300 g chusta wtedy będzie duża i gruba.
Polecam tę nitke,- jeśli jedno kolorowa (mała 1 motek, większa 2),  -jeśli multikolor chcecie (minimum 1 motek lub 2 jeśli większa), (na mocno ażurową bo w 50 g ma 500m), jeśli chcecie coś ekstra te (tu wzięłabym 3 motki i robiła w 2 nitki, trzeci motek podzieliłabym na pół i też zwinęła w 2 nitki). Fajnym pomysłem jest  ta seria włóczek w kolorystyce bardziej poważnej. Na wyroby jak mgiełka polecam serię nitek.Jeśli zaś taka seria włóczek to co najmniej 4 motki, żeby za mała nie była. Oczywiście  jakiekolwiek inne włóczki, jakie wam się spodobają i was zadowolą także mogą być na chusty przeznaczone.
Osoby, które się uczą raczej powinny unikać włóczek z włoskiem, aby w razie pomyłki łatwiej mogły spruć fragment chusty.
Robimy chustę Maggie Magali Ginkgo shawl schemat bez logowania się można wydrukować stąd .

Body, czyli gładka część chusty
...................................................................................
Początkowe oczka chusty w liczbie 9 zrobione profesjonalnie pokazane są na blogu maknety.
Jeżeli, jest to dla kogoś za trudne, nie ogarnia tego proponuje wersję podstawową. Nabieramy 7 oczek dowolną techniką i przerabiamy je na lewo.
Następnie będziemy rozdzielać je tak 3 oczka brzegowe, oczko środkowe, 3 oczka brzegowe
-przerabiamy 1 oczko brzegowe, zdejmując je bez przerabiania, następnie 2 oczka prawe (także będą to brzegowe) robimy narzut prawe narzut, 3 oczka prawe (mamy 9 oczek)
-lewe oczka, także narzuty z prawej strony zrobione
-3 oczka brzegowe narzut, prawe, narzut, środkowe(jako prawe), narzut, prawe, narzut, 3 brzegowe ( mamy 13 oczek)
-oczka lewe
-3 brzegowe narzut 3 prawe, narzut, środkowe, narzut, 3 prawe, narzut, 3 prawe (mamy 17 oczek)
-oczka lewe
jak widzimy przyrastają nam w rzędzie 4 oczka poprzez narzuty
I tak robimy sobie body chusty czyli jej gładką część.
Żeby przejść do części ażurowej musimy mieć na drutach wielokrotność 15+2 oczka czyli np 77 to minimalną ilość oczek, następnie 109, albo 122 - nie licząc oczek brzegowych i oczka środkowego.
Ja będę robić chustę od tej największej ilości czyli 122 oczka
Czyli :
3 brzegowe 122, środkowe, 122, 3 brzegowe (razem 251 oczek), ponieważ oczka nam przyrastają nieparzyście będziemy mieć w rezultacie 253 oczka te 2 nadwyżkowe oczka rozliczymy sobie w 1 rzędzie ażuru.
Moja chusta na tym etapie wygląda takLegenda do ażuru
..........................................................................
o -narzut (są na lewej stronie i prawej) przerabiamy je tak jak schodzą z drutów, czyli- narzuty z prawej na lewej stronie przerabiamy jako lewe, narzuty z lewej strony na prawej przerabiamy jako prawe
czarna kropka- oczka lewe na prawej stronie, i prawe na lewej
/  dwa oczka razem na prawo pochylone
\  dwa oczka razem pochylone na lewo
I\ na lewej stronie znaczek taki oznacza że przerabiamy dwa oczka razem na lewo (robimy to w ten sposób, że z lewego druta oczka przekładamy na prawy wkłuwając druta od tyłu, następnie ponownie oczka przesuwamy na lewy drut i przerabiamy od tyłu razem 2 oczka na lewo-efekt 1 oczko)
/I\ w rzędach końcowych 3 oczka razem z tym że środkowe na wierzchu
1,2,3 po prawej stronie przy schemacie, oznaczają rzędy ażurów,
I tak 1,3,5 oznacza rzędy prawej strony robótki a rzędy 2,4,8 rzędy lewej strony robótki


Ażur
......................................................................
Tak jak pisałam ażur to wielokrotność 15+2 
Mamy taki układ oczek 3 brzegowe 123 środkowe 123  3 brzegowe
Może pewną trudność sprawić rozplanowanie ażuru po gładkim body.
Oczka rozkładamy tak 3 brzegowe narzut 1 prawe (to nasze jest to nasz nadprogramowe oczko) 2 lewe i raport z 1 rzędu [ prawe, narzut, dwa razem,10 oczek prawych, 2 lewe] (raport ten będziemy powtarzać 8 razy) przed środkowym mamy jeszcze narzut i potem robimy lustrzane odbicie czyli narzut 2 lewe raport powtarzamy to 8 razy ... przed końcem chusty mamy 2 lewe, prawe, narzut, oczka brzegowe
Finito- mamy rozplanowany ażur w chuście.
Pamiętamy, że nasz raport ma łącznie oczek wyjściowych 13, poprzedzielany jest rzędami z 2 oczek lewych i te dwa oczka lewe zawsze będziemy w tym miejscu robić jako lewe na prawej stronie robótki.
Dalej będzie nam się tylko raport zmieniał. Pamiętamy, że chusta ma prawą i lewą stronę i na obu stronach wykonujemy ażur i zmieniające się oczka w  raporach. Brzmi to skomplikowanie, ale takie nie jest.
I tak w 2 rzędzie (lewa strona wygląda on tak) (narzut, 2 lewe, 2 razem na lewo, 9 lewych)
3 rząd (2 prawe, narzut,prawe, 2 razem, 8 prawych)
4 rząd (prawe, narzut, 3 lewe, 2 razem na lewo , 7 lewych)
dalej robimy analogicznie,patrząc na wydrukowany schemat, mamy narzuty dzięki którym chusta się rozrasta po oczkach brzegowych i przed środkowym, oczka te wykorzystywać w ażurze będziemy:
przed oczkiem środkowym wchodzimy z ażurem w rzędzie 17
po oczkach brzegowych wchodzimy z ażurem w rzędzie 25

I tak sobie pracujemy patrząc na schemat. możemy też powiększyć ażur nie kończąc go na rzędzie  33 jak na schemacie, a po rzędzie 31 zacząć przerabiać znowu od rzędu 16 na lewej a 17 na prawej stronie chusty. Możemy w ten sposób wyrobić sobie nitkę do końca. W pewnym momencie ilość oczek z narzutów, która będzie stale przyrastać przed oczkiem środkowym i po oczkach brzegowych, da nam liczbę 13 czyli liczbę oczek w naszym raporcie, robimy dalej narzuty tylko następne 2 uzyskane z nich oczka  pozwolą nam na to, żeby zrobić 14 i 15 oczko jako lewe po oczkach brzegowych i analogicznie przed środkowym na prawej stronie robótki.

Wykończenie. Do tej pory myślałam, że można je zrobić na co najmniej dwa sposoby.1.Zwyczajnie zakończyć jak się kończy oczka. Moja chusta tak jest wykończona i ja z reguły tak wykańczam na prosto ten akurat wzór tak mi się podoba. 2 Mi znana metoda -wykończenie szydełkiem 3 oczka razem, łańcuszek z 4-5 oczek i następnie 3 oczka razem itd. 3.Koleżanka z forum maranciaki wynalazła jeszcze trzecią metodę i przetłumaczyła: "chwytam szydełkiem 2o. z lewego drutu, przerabiam razem, potem robię 2o. łańcuszka i tak do końca. Można robić więcej o.ł w zależności od oczekiwanej elastyczności końcowego rzędu"
Jeżeli macie jakieś pytania, bardzo proszę.
Serdecznie Was pozdrawiam i witam nowych obserwatorów.

27 komentarzy:

 1. Rewelacyjny opis :-)
  Dla mnie jesteś mistrzem - wiesz o tym, prawda...?
  A sposób wykańczania robótki opisany na końcu był mi nieznany i na pewno go wykorzystam :-) Serdecznie dziękuję i pozdrawiam Cię słonecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znakomity kursik :) Ja zwykle w każdym rzędzie dziergam dwa oczka z drugiego i dwa z przedostatniego, oprócz narzutów. Wtedy chusta wychodzi szersza i można ją zawiązać z przodu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niech dobro, które dajesz innym, zawsze do Ciebie wraca z nawiązką. Dziękuję i pozdrawiam, Ela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Elu, myślisz, że to jest dobro? ;-))))

   Usuń
 4. Wielkie dzięki za ten opis chusty !!!
  Pewnie nie wcześniej niż po świętach uda mi się za nią wziąć i może wtedy pojawią się jakieś pytania :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dzoękuję...zapraszam po wyróżnienie http://rekodzieloeluni.blogspot.com/2012/11/wyroznienie.html

  OdpowiedzUsuń
 6. dziękuję za zaproszenie, na pewno w święta pobuszuję u ciebie, bo skarpety- podkolanówki mnie powaliły, a ja kocham druty, choć, nie umiem robić, marzy mi się, zaczynam od szydełka, bo jeden drut chyba łatwiej opanować.

  OdpowiedzUsuń
 7. No po takim przygotowaniu opisu, to i ja dam radę!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. post idealny dla mnie, bardzo, bardzo dziękuje:)

  OdpowiedzUsuń
 9. To coś dla mnie - laika...
  Po Świętach zaraz spróbuję...
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 10. dochodze już prawie do ażuru. opis super - chyba z jego pomocą dam radę :))) na drutach robię już od lat ale opis symbolu / dwa oczka razem na prawo pochylone albo na lewo pochylone i /I\ 3 oczka razem z tym że środkowe na wiechrzu - hym nie bardzo wiem chyba jak się to robi :((((

  OdpowiedzUsuń
 11. Moją pierwszą chustę wykonałam z takiej właśnie włóczki.
  Jak to miło, że tak pięknie to opisujesz...
  PS: ja właśnie ruszam z Semele...

  OdpowiedzUsuń
 12. No i udała mi się moja pierwsza chusta ! Dzięki za opis - i czekam na więcej tak dokładnych opisów -nie tylko chust :) Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa właśnie robię opis swetra. Będziesz zainteresowana? Pozdrawiam.

   Usuń
 13. Jeśli rozpinany i robiony bezszwowo od góry ,to jestem zainteresowana ,bo szukam pomysłu na jesienny sweterek . Ewa

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam! Dzięki przepisowi na chustę i Pani wytrwałości, wydziergałam swoją pierwszą w życiu chustę! Wielkie podziękowania!!! Kiepska jestem w tych sprawach, ale udało się. Gorzej poszło ze wzorem ażurowym (nie był dla mnie za jasny, brak schematu), ale zamieniłam na inny. Och, takich opisów mi brakuje. Robótki wszystkie fajne. Pozdrawiam, Edyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Edyto! Schemat jest w tekście podlinkowany trzeba kliknąć na napis i przenosi do zdjęcia. Jedno zdanie przed opisem body, odsyła do zdjęcia schematu. Bardzo proszę dokładniej czytać posty. Są kompletne zazwyczaj i tak staram się je opisywać aby nie było niejasności. Jeśli są jest @ do mnie. Można napisać.

   Usuń
 15. Dziękuję! Wstyd mi, bo schemat wzoru jest (ale dopiero zobaczyłam dzięki Pani) o ja nierozumna! Na przyszłość postaram się czytać ze zrozumieniem. Edyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się naprawdę nie stresować, czytanie ze zrozumieniem to naprawdę duża sztuka. ;-)

   Usuń
 16. Dziękuję za super opis ! Właśnie zaczynam ażur, mam nadzieję, że się uda. Bardzo fajnie to rozpisałaś.
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 17. Tez chcialam podziekowac za rozpisanie wzoru, to wiele pracy i inni tez zarazaja sie checia robienie chust i robi,pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za pomoc, moje ginko już gotowe :) http://manufakturacudow.blogspot.com/2015/04/ginko.html

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)