czwartek, 21 listopada 2013

Oczko wiodące

Dzisiejszy post, jest ponownie do uczących się dziewiarek. Wybaczcie, do Was ostatnio dużo odcinków mojego bloga jest dedykowanych. Post jest poglądowy, obrazkowy, mam wrażenie że łatwy w odbiorze. Taki ma być generalnie  w moim zamyśle. :-)
Pisze sporo o swetrach/bluzkach wykonywanych bezszwowo. Dlatego, że to metoda przyjemna i wygodna w pracy. Pozwalająca dobrze rozplanować włóczkę. Pozwalająca dobrze odzyskać włóczkę, jak sweter nam się znudzi i jest do sprucia. Metoda bezinwazyjna, nie stresująca dziewiarek niepotrzebnie  zszywaniem, doszywaniem plis do swetra i innych generalnie frustrujących rzeczy.
Pozostaje nam w zasadzie przyszycie guzików do ubrania i jest to szycie do zniesienia. Kto raz wykona metodą bezszwową cokolwiek, będzie ciągle kombinował, jak wzór rozłożyć i rozplanować w robótce, aby ubranie wykonać bezszwowo.
Rzecz można przymierzać podczas pracy. Oceniać czy dodać oczka czy zebrać. Plusów ta technika ma moim zdaniem mnóstwo. Ale do rzeczy.

Definicja "umowna" oczka wiodącego
Oczko wiodące to moja nazwa. Tak sobie to "coś" nazwałam i tego się będę trzymać, na moim blogu oczywiście :-). Dlatego napisałam, że to definicja "umowna", mam na myśli umowę między mną a osobami czytającymi mojego bloga :-) a więc wami.
O co w ogóle chodzi? Wykonując sweter/bluzkę od góry dodajemy oczka w 4 miejscach. Te miejsca to właśnie oczko wiodące.

Typy oczka wiodącego:
-zasadniczo oczko wiodące może w ogóle nie istnieć. Po prostu zamiast niego kładziemy marker (kontrastową pętelkę, albo kolorowy koralik na druciku), potem przy przekładaniu markera dodajemy oczko przed nim i po nim.

-jedno oczko
Oczko/oczka wiodące to sprawa umowna, także pod względem jego ilości.
Zobaczcie poglądowo
Tu, poniżej. To co idzie skosem to jedno "oczko wiodące", po obu jego stronach jest linia dodawania oczek na karczku - na rękawy, przód i tył. Łącznie dodaję 8 oczek na obwodzie robótki.-2 oczka wiodące. Zasada taka sama jak w jednym. "Idą" tylko dwa oczka, między wzorem i skośną linia dodawania oczek. Na zdjęciu poniżej dobrze to widać, bo oczka wiodące w liczbie 2, są jako prawe, a wzór swetra jest jako oczka lewe.


-6 oczek wiodących. Taka sama zasada. Oczkiem wiodącym jest warkocz z 6 oczek w formie wzoru, czyli warkocza. Przed nim i po nim dodajemy oczka.

- inne opcje.
Zasadniczo, co my wstawimy jako nasze poglądowe "oczko wiodące", to kwestia umowna. Może to być jedno oczko, dwa, trzy oczka, 6 oczek czy cokolwiek w postaci jakiegoś ażuru :-) pole do popisu ogromne moim zdaniem.

Po co nam ono?
Ono nam jest potrzebne do wykonania karczku w swetrze/bluzce/sukience. Karczku, w którym ładnie będą dochodziły oczka, w sposób uporządkowany i symetryczny.
Mam nadzieję, że dzisiejsza moja teoria o "oczku wiodącym" na coś wam się przydała.
Generalnie nie będziecie zdziwione, jak gdzieś terminem "oczka wiodącego" błysnę w swoich postach :-)

Serdecznie Was pozdrawiam!

3 komentarze:

 1. Pani Agnieszko,dziękuję!
  Wspaniała lekcja,zresztą jak wszystkie w Pani wykonaniu:-)
  To wszystko jest adresowane do mnie :-)
  Pozwoli Pani,że sobie wydrukuję i zrobię książeczkę?
  Pozdrawiam bardzo serdecznie,bardzo ,bardzo*************

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trafiłam w oczekiwania z opisem :-) Widać post był specjalnie dla Pani :-)

   Usuń
 2. trafilam tu przypadkiem i zostane bo...blog jest bardzo ciekawy
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)