poniedziałek, 10 czerwca 2013

Koronkowa spódnica samodzielnie wykonana część 2

Ten post jest kontynuacją tego posta.
Żeby nie szukać, nitka to  włóczka Miss Alize Miss Batik z tych, a dokładnie ten odcieńczyli 3721 aktualnie w promocji
Dół elementowy spódnicy
Mamy szydełkowe koła do dołu spódnicy. Ja obliczyłam, że na dół spódnicy potrzebuję 17 kółek.Tyle wykonałam. Średnica jednego kółka to 11.5 cm robione szydełkiem 1.5 mm.
Koła można połączyć od razu je robiąc. Ja -nie znając jednak ilości kółek ani długości łączenia kółek postanowiłam połączyć koła po zrobieniu całości.  Wy macie "szlak" przeze mnie przetarty możecie iść na skróty.

Koła układamy tak, aby wymieszać trochę kolory

Koła łączymy w pasek. Robimy łuczki z 3 oczek łańcuszka. 10 łuczków tak robimy na elemencie- kółku. Odwracamy łączone elementy. Robimy 9 łuczków przeplatając je z 2-gim kółkiem. Zakańczamy, obcinamy nitkę. Brzmi skomplikowanie, ale nie jest.( Zobaczmy to na foto). Tak naprawdę to robimy łańcuszek z 3 oczek i przeplatamy z drugim kółkiem i łączymy z tym pierwszym. Cały czas szydełkujemy łuczki i półsłupki na naszym lewym kółku w łańcuszek przeplatamy przez prawe kółko Na zdjęciu poniżej 10 łuczków skończone, obrócona robótka (na lewej stronie robimy łączenie z drugim elementem)

Drugi element leży przygotowany do łączeni (lewa strona). Teraz będziemy robić 3 oczka łańcuszka półsłupek 3 oczka łańcuszka.. itp. 


Przeciągamy nasz łuczek z 3 oczek łańcuszka. Zwróćcie uwagę na to, że wraz z łańcuszkiem, po lewej stronie wyciągnięta jest także nitka. Pilnujemy ją aby nie splątała się. Cały czas mamy ją z lewej stronie wyciągniętą. Część nitki tkwi przepleciona w robótce. Tak mam być.


Łuczek z 3 oczek łańcuszka łączymy z łuczkiem z lewej strony półsłupkiem. Znowu robimy 3 oczka łańcuszka i przeplatamy z prawej strony.


Na zdjęciu poniżej już połączone elementy.


Jeżeli będziecie miały problem z łączeniem łańcuszkiem. Zszyjcie. Efekt będzie taki sam.

Dzięki łączeniom na dół wystarczy mi jednak 16 kółek elementowych wymiar łączny w obwodzie 190 cm.
Teraz dorabiamy kliny między kołami a górę uzupełnimy później.

Zaczynamy klin
Klin -to kółko z 10 oczek łańcuszka, zamykamy w kółeczko. I teraz jakby 9 ramion do kółeczka.
1.ramie 20 oczek łańcuszka (przeplatamy),
2. potem 10 oczek łańcuszka (przeplatamy),
3. 10 oczek łańcuszka jw
4. 10 oczek łańcuszka jw
5. 12 oczek łańcuszka (przeplatamy),
6. 10 oczek łańcuszka (przeplatamy)
7. 10 oczek łańcuszka jw
8. 10 oczek łańcuszka jw
9. 20 oczek łańcuszka (przeplatamy). Koniec klina.
Zobaczmy to na foto. Łańcuszek jest przepleciony i z kółeczkiem połączony półsłupkiem.Jeżeli nie umiemy połączyć przeplataniem. Wykonajmy ten element i umiejętnie zszyjmy.

I całość dołu na foto wraz z klinami

Wzór body

Pamiętacie moją koncepcję, że proste rzeczy są klasyczne? Założyłam sobie, że  elementowy dół spódnicy ma przykuwać oko, dlatego uznałam, że body spódnicy musi być dość proste. Takim wzorem zrobimy body spódnicy, aby był wzorek  ażurowy i lekki. Ponieważ jeszcze robię próby wzoru nie podaję...

A teraz proszę o pytania... (mogą być na maila) czy rozumiecie wszystko?

8 komentarzy:

 1. Spódniczka zapowiada się śliczna. Kusisz Aguś, kusisz. Niestety teraz przygotowuję wystawę. A później czeka mnie pakowanie, pakowanie, pakowanie i nie wiem, czy później znajdę swoje włóczki w tych pudłach ;o)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytanie pierwsze - ile mniej więcej centymetrów ma średnica jednego kółka?
  Pytanie drugie - można łączyć elementy w trakcie robienia elementów?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam pytanie z innej bajki...Czy mogłąbym prosić o dokładne zdjęcia łączenia elementów, tak po kolei. Sama robie swoje placki od roku, ale zszywanie ich nie daje ładnego efektu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu napisałam w tym poście i zrobiłam zdjęcia. Popatrz prosze.
   Krok po kroku to w skrócie (pisze o tym w tym poscie wczytaj się)
   Zrobiłam 10 łuczków w lewym kółku z łańcuszka złożonego z 3 oczek, obróciłam na lewą stonę, wróciłam półsłupkiem do połowy łuczku i kolejnych 9 łuczków wykonałam (z łańcuszka z 3 oczek) przewlekając przez łuczek z prawego kółka i mocując półsłupkami w lewym kółku. Pilnujemy strony prawej lewej elementów. Nitka jest wewleczona w łuczki... tak ma być

   Usuń
  2. Kasiu napisz na maila do mnie prosze.

   Usuń
 4. Jak siądę do swoich placków i podziubie to dam znaka czy rozumiem... ech... terminologia szydelkowa jest dla mnie wciąż czarną magią :) Dziękuje za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)