Charakterystyka nitki
Bawełna nie jest elastyczna. Trzeba umieć z nią pracować na drutach. Nie można robić zbyt luźno robótki, bo nie zamaskuje się tego efektu w gotowym wyrobie, jak w przypadku innych nitek lekko elastycznych . Dobrze jest robić dość ciasno z tej nitki, gdyż ma tendencję do wyciągania się w gotowym wyrobie.
Brak elastyczności bawełny jest według mnie, główną trudnością dla osób początkujących w robieniu z tej nitki.
Po czym poznać nitkę bawełnianą?
Nitka bawełniana w próbie ognia pali się.
Na czym dziergać bawełnę?
Ja do dziergania sweterków z nitek bawełnianych używam tej serii drutów drewnianych firmy Knit Pro.
Więcej o moich wrażeniach z "drutowania" pisałam szerzej tu.
Dlaczego polecam drewno? Brak efektu "ślizgania" się nadmiernego nitki na drutach i w konsekwencji zbyt luźnego wykonywania dzianiny.
Nitki bawełniane cieniowane
Dziergając z kolorowych nitek bawełnianych musimy wiedzieć, że inaczej nam się kolorystyka nitki rozłoży jeżeli dziergamy bezszwowo wokoło, a inaczej jeżeli będziemy robić najpierw przód sweterka na drutach, potem tył a na końcu zszywać. Ciężko nam będzie wpasować się z kolorami z motków.
Zobaczcie to zdjęcie.
Niby ta sama nitka a widać jak układają się cienie nitki gdy do wysokości pach sweterka, robiłam bezszwowo wokoło, a inaczej gdy po rozłożeniu oczek robiłam od pach przód i osobno tył. Niby ta sama nitka a uzyskany efekt zupełnie różny. Sweterek ten niedługo pokażę... skończony już jest przeze mnie.
Mamy np taką serię nitek cieniowanych. Bardzo nas kuszą, bo mogą pasować do wielu rzeczy. I tak jest.
Zobaczcie jaką tunikę można wykonać zupełnie proste oczka prawe i lewe znając.
Jak dopasować grubość drutów?
Na niciach generalnie mamy podane numeracje drutów. Gdybyśmy mieli jednak nitkę z zapasów koszykowych, bez banderoli i żadnej informacji o metrażu nici, dobrze sobie zrobić próbkę z tej nici.
Ja osobiście lubię robić ciaśniej, na mniejszych drutach, ze względu na właściwości tej nici i jej rozwlekanie w gotowym wyrobie.
Dlaczego warto robić z bawełny?
Nitka bawełniana jest kapitalna na lato. Nie za gorąca a jednocześnie przede wszystkim naturalna. A ja bardzo lubię naturalne materiały. Jest w nich chłodno, komfortowo i nie są potliwe.
Korzystając z nitek cieniowanych mamy szansę na oryginalność i niepowtarzalność ubrania. Podobnie z nitkami jednorodnymi kolorystycznie, lepiej wyglądają w ażurach i wzorach i łatwo wykonać z nich coś oryginalnego.
Farbowanie bawełny
Nitki bawełniane dobrze przyjmują farbę. Zarówno tkaniny jak i dzianiny z nici bawełnianych. O farbowaniu pisałam więcej tu. Można nici farbować zarówno w luźnym nawoju jak i w gotowym wyrobie w dzianinie.
Pranie wyrobów bawełnianych
Sweterki bawełniane dobrze jest wyprać ręcznie, a po wypłukaniu, jeżeli nie mamy możliwości odwirowania z nadmiaru wody- odciskamy wodę na ile się da. Można także bluzeczkę bawełnianą zrolować w czystym ręczniku -nadmiar wody wsiąknie w ręcznik. Wypraną bluzeczkę odsączoną z wody dobrze jest ułożyć na płasko i suszyć na kolejnym ręczniku w pozycji rozłożonej. Mamy pewność że dana rzecz nie naciągnie nam się w niekontrolowany sposób pod nadmiarem odkapującej wody po praniu.Uwagi końcowe
Często korzystamy z nitek z zapasów, albo z nitek z rynku wtórnego. Trafiają się nici zakurzone, ale bynajmniej nie bezwartościowe. Zobaczcie same
Bawełniane nitki, brudne z wierzchu tak, że nawet nie wiemy czy to te same...
Odwijamy je więc z kłębka. Nawijamy w ten sposób jak na zdjęciu poniżej. Możemy wykorzystać dłonie małżonka, albo dziecka, albo nogi od stołka. Początek nitki dowiązujemy do innego koloru i zabezpieczamy wiążąc wokoło nasz "nawój" z dwóch stron.
Tak przygotowaną nitkę pierzemy sobie, płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia. Po wypraniu i wysuszeniu wiemy już jaki kolor nici mamy.
Spokojnie je sobie nawijamy w kłębek i dziergamy. Lepiej nitkę wyprać w nici niż w wyrobie, bo jeżeli potem nie doprałaby się dopiero byłaby rozpacz.
W takich nawojach możemy także nitkę bawełnianą farbować.
To chyba wszystko. Jeżeli macie jeszcze jakieś ważne uwagi o bawełnie bardzo proszę.
Chętnie uzupełnię posta o istotne rzeczy.
Pa!
Świetnie opowiedziałaś o bawełnie. Dziękuję.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie.
Noooo :-) tak mnie naszło że może komuś coś się przydać z tego :-)
UsuńCiekawe spostrzeżenia.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że po wypraniu okazało się, że motki były w tym samym kolorze. Bo faktycznie wcześniej trudno było poznać. Mam nadzieję, że zrobisz z niej coś ślicznego.
OdpowiedzUsuńA bluzeczka wyszła super! Kiedyś wykorzystam tę wiedzę o cieniowanych włóczkach w praktyce...jak mi starczy czasu.
Pozdrawiam
Pranie pokazało prawdziwy kolor. Dziękuję :-)
UsuńDzięki za spostrzeżenie o rodzaju drutów - ja nie robię równych rzędów i dlatego unikałam bawełny !
OdpowiedzUsuńPraktyka czyni mistrzem. Jeżeli będziesz przykładać uwagę do równych rzędów na pewno dasz radę zapanować w końcu nad nimi. Powodzenia!
Usuń