1.Komplet laleczka dziewiarska z 4 zaczepami i szpilka plastikową do pracy tak wygląda zestaw proponowany przez firmę Knit Pro.
2.Początek robótki włóczkę przewlekamy przez otwór w laleczce. Dołem tu gdzie wystaje nitka na zdjęciu będzie nam wychodził gotowy sznureczek.Ponieważ na początku brakuje nam wprawy, możemy na końcu nitki przywiązać sobie szpilkę, żeby nitka miała naprężenie i nie trzeba było jej trzymać. Pracować na laleczce będę szydełkiem metalowym pewniej się zsuwa pętelki i łapie i przewleka nitkę.
3.Zaczynamy pracę. W lewej ręce trzymamy laleczkę. Prawą ręką trzymamy szydełko. Pierwszy sposób nawinięcia pętelek wygląda tak. Laleczeczkę obracamy cały czas w jedną stronę. Ja kręcę laleczkę w lewo.
4.Tak powinny wyglądać założone pierwsze pętelki po całym obrocie laleczki.
5. Zamykamy kółko. Teraz zaczynamy prawą ręką także pracę. Musimy włożyć szydełko w pętelkę nawiniętą na pierwszym bolcu laleczki i złapać nitkę widoczną na górze. Powstanie nam pierwsza pętelka. Nową pętelkę zostawiamy na bolcu a "stare" oczko spuszczamy do środka. Przypomina to troszkę przerobienie oczka na drutach. Robótkę przetrzymujemy sobie jednym z palcy lewej ręki wkładając go do środka laleczki.
6. Tu widać nowe oczko zaczepione o bolec. I stare oczko spuszczone do środka. Regulujemy ułożenie i wyrównanie pętelek po spuszczeniu oczka pociągnięciem za nitkę wychodzącą dołem laleczki. Dalej obracamy laleczkę w lewo i postępujemy tak samo z kolejnym "oczkiem" na bolcu. Przerabiamy a oczko które było wcześniej spuszczamy do środka laleczki i znowu pociągamy za sznurek na dole. Kolejny obrót laleczki wykonujemy.
7.Kolejny bolec i tak samo przerabiamy oczko. Stare spuszczamy nowe zostawiamy na bolcu. Laleczka obraca się cały czas w jedną stronę u mnie w prawo. Proszę zwróćcie uwagę na palec lewej ręki, który oparty jest na bolcu. Po pierwsze przytrzymujemy laleczkę, ale najważniejsze przytrzymujemy oczko, które aktualnie przerabiamy. Palec ten trzyma jakby oczko i zabezpiecza przed niekontrolowanym spadnięciem z bolca oczka, które aktualnie jest przerabiane. Przerobienie pierwszego okrążenia jest najtrudniejsze. Dalsze pójdą już łatwiej. Ja od dołu wkłuwam się w stare oczko, nitkę od góry owiniętą aktualnie na bolcu łapię od góry szydełkiem, stare oczko spuszczam nowe zostawiam.
8.Widok na laleczkę od góry w pierwszym okrążeniu po wykonaniu przerobienia oczek na dwóch bolcach.
9.I tak pracujemy w kółeczko. Dołem po pewnym czasie zaczyna wychodzić sznureczek.Tutaj użyłam grubej włóczki i sznurek wyszedł dość gruby. Ale na cienkiej będzie adekwatnie cieńszy.
Polecam poćwiczenie na grubszej nitce. Jeśli nitka jest naprawdę gruba możemy także popracować na 3 bolcach. Według tej samej zasady pracy wokoło.
11.Kawałek gotowego sznureczka. Sposób nawijania pętelek albo na prosto jak zwykłe prawe oczka drutowe... i wtedy taki sznureczek wychodzi jak na foto.
Albo nawijamy przekręcone pętelki i wtedy sznureczek wychodzi bardziej skręcony. I chyba nawet bardziej zwarty i ładniejszy.
Z
12.Gdyby sznureczek był dłuższy i w kontrastowym kolorze do sweterka np biały do czarnego taka pętelka po lewej stronie byłaby początkiem ozdobnego zapinania do swetra.
Na laleczce można wyplatać także paski.Różne sposoby ozdobienia z takich sznureczków przodów płaszczy, czy swetrów można zobaczyć tutaj nie trzeba być zalogowanym.
Zobaczcie sznureczek wykonany tą metodą do czapki o Tutaj
Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki za instrukcję.
OdpowiedzUsuńMiałam okazje być w hurtowni pasmanteryjnej i widziałam taka laleczkę. Lubie tak jak ty różne akcesoria więc oglądałam ją ze wszystkich stron i nie wiedziałam do czego ona służy. W efekcie jej nie kupiłam. Teraz tego żałuję. Lubię takie zabawki :)
Jak rzadko bywasz w tej hurtowni można zakupić laleczkę internetowo przy okazji innych zakupów. Ja kupiłam z myślą zajęcia dziecka, ale jak zobaczyłam jak ładne można na tym wyplatać rzeczy to przemyślałam temat i stwierdziłam, że sama będę korzystać. Teraz popatrzę jeszcze jak na tym paski wyplatać podejrzewam że laleczka wtedy chodzi wahadłowo a nie w koło... jak przetestuję pochwalę się. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńSuper, wszystkiego pięknego w Nowym Roku 2012!!!papa
OdpowiedzUsuńWszystkiego dobrego w Nowym Roku :))
OdpowiedzUsuńSzczęśliwości w Nowym Roku!
OdpowiedzUsuńa kursik fajny i przydatny -dzieki
jejku, w końcu wiem co zrobić z tym czymś co mi w szufladzie zalega... :) to do sznureczków jest wow muszę się nauczyć...
OdpowiedzUsuńŚwietna instrukcja. Poleciłam Twój post u siebie na blogu.Ja ostatnio taka laleczkę dostałam w prezencie i się w niej zakochałam.
OdpowiedzUsuńO jak dobrze, że trafiłam na Twój blog. Od kilku lat posiadam taką laleczkę, ale jeszcze nic na niej nie zrobiłam, może teraz spróbuję.
OdpowiedzUsuńBędąc w pasmanterii też zainteresowałam się laleczką ale jej nie kupiłam. Z tą Twoja instrukcją już nie będę się musiała laleczki bać - dzięki!
OdpowiedzUsuńPowiem Ci co mi się podoba w Biferno - coś im się pomylało i nie dostałam dwóch kompletów znaczników KP tylko jeden. Zaraz napisałam maila żeby sprawę wyjaśnić i w ciągu dwóch dni sprawa była załatwiona. Widać że zależy im na klientach :-) laleczkę też mam - co prawda kupioną w Lidlu ale to nie zmienia faktu że to fajny przydaś do robienia sznurków.
OdpowiedzUsuńjest prosty sposób na zrobienie sznurka na dwóch drutach, bez laleczki... narzucasz 3 oczka, pierwszy rząd przerabiasz normalnie ale nie odwracasz robótki tylko zaczynasz drugi rządek prawymi oczkami od pierwszego oczka na drucie, i tak w kółko, myślę że szybciej i bez niepotrzebnych komlikacji... tu filmik http://www.youtube.com/watch?v=iJ0s_2TBwCQ
OdpowiedzUsuńProstsze jak widać jest pojęciem względnym. To co pokazujesz zrobi doswiadczona dziewiarka. Amatorka polegnie na tym. I wlasnie dlatego jest laleczka dziewiarska.
UsuńDziekuję za kursik na pewno mi się przyda :)
OdpowiedzUsuńWitam,czy ja dobrze pojąłem powyższą instrukcję;im więcej bolców i im cieńsza nić,tym delikatniejszy i bardziej okrągły sznur?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,WJB
Cienkość sznura zależy od cienkości nici. Ilość bolcy też ma znaczenie. Inaczej wygląda sznur wykonany na 4 bolcach inaczej na 3.
UsuńDzięki za wyjaśnienie!
UsuńPozdrawiam,WJB
Dziękuję za instruktaż!
OdpowiedzUsuńBardzo fajna instrukcja obslugi laleczki drewnianej zwanej u nas ,,glowa gospodyni'' Pozdrawiam serdecznie Hania z pierwszej stolicy
OdpowiedzUsuńDziękuję Haniu. To była moja pierwsza instrukcja blogowa :-) Mam sentyment do niej :-) Podanej przez Ciebie nazwy nie znałam. Dziękuję!
UsuńTak sobie zajrzałam.
OdpowiedzUsuńFajny kursik, na pewno początkującym dziewiarkom się przyda, ja pierwsze sznurki robiłam ... dzieści lat temu na szpulce z wbitymi 4 gwoździkami :-)
Teraz kupiłam na starociach laleczkę - cudo - z jednej strony ma 4, a z drugiej 6 zaczepów.
Całą złotówkę! zapłaciłam - warto czasem pogrzebać w starociach.
Pozdrawiam serdecznie.
Ciekawe cudeńka dziergane ale trzeba mieć zdolności manualne.Pozdrawiam serdecznie.Helena.
OdpowiedzUsuń