sobota, 28 września 2013

Pasiak kontrolowany by me


Pasiak kontrolowany
Projekt i wykonanie by me
Kontrolowany, bo w rękawach lekko kontrolujemy układ pasków.
Włóczka 12 motków (600g) tej oferta tych nitek jest bajeczna na takie pasiaki.Rozmiar pokazany 48/50.
Wzór można bezproblemowo zaadaptować na potrzeby mniejszych rozmiarów.
W razie pytań proszę o kontakt na @.


Warsztat
Druty odłączane z żyłką 150 cm 5.5 mm, dwie dodatkowe żyłki z nakrętkami na pozostawienie oczek na rękawy, druty 5mm na ściągacze.
Wzór
Ściągacz oczka 1 prawe i 1 lewe, warkocze złożone z 6 oczek wzdłuż linii nabierania oczek na rękawy, na prawej stronie oczka lewe, pod pachą warkocz z 12 oczek.
Wykonanie:
Techniki użyte
Dzianie swetra metodą bezszwową od góry. Dodawanie oczek na karczku na rękawy. Rękawy  wykonane bezszwowo. Rzędy skrócone przy obniżeniu przodu swetra przy dekolcie. Rzędy skrócone przy wykonaniu  tyłu.
 Ściągacz przy szyi
Nabieramy na druty 124 oczka. Zaczynamy od szyi. Przerabiamy wzorem ściągacza oczko prawe oczko lewe, oczko prawe, lewe. Ściągacz wykonujemy na wysokość jaka nam odpowiada, u mnie ma 3 cm.
Przy wykonaniu ściągacza (musimy uwzględnić już w nim dziurkę na guzik, bo pierwsze i ostatnie oczka będą jednocześnie plisą naszego rozpinanego swetra.) Same ustalamy na ile guzików chcemy mieć sweter i w jakiej odległości dziurki mają być. Opis tego nie narzuca, tylko podpowiada. Same pilnujemy dziurek w plisie i odległości między nimi, aby były równe. Moje dziurki są z 3 oczek.
Plisa
Pierwsze i ostatnie oczka będą plisą, czyli zapinaniem swetra. U mnie to odpowiednio 9 pierwszych i ostatnich oczek. Przerabianych jak ściągacz 1 o prawe 1 o lewe. Strona damska swetra, ma dziurki po prawej stronie a guziki po lewej. Same ustalamy sobie, na ile guzików ma być zapinany sweter. U mnie jest na 7 guzików.

Karczek
Po wykonaniu ściągacza rozpracowujemy karczek. Nabrane oczka są rozplanowane na bazę karczku w naszym swetrze- łącznie z plisą.
Moje podzielone oczka wyglądają tak (w przodach zawarte są oczka plisy)
21(przód)+6 (warkocz) +12 (rękaw) +6 (warkocz) +34 (tył) +6(warkocz) +12(rękaw) +6 (warkocz) +21(przód)
Sposób dodawania oczek na rękawy
Robótka na całym karczku, aż do uzyskania obwodu na korpus i rękawy będzie się nam rozszerzać. Ja oczka dodaję przed i po warkoczach. Warkocz to jakby nasze „oczko wiodące” po którego brzegach będą przyrastać oczka na rękawy.
 Oczka dodaję, gdy przerabiam robótkę na lewej stronie (na prawych oczkach, gdy mam przed warkoczem ostatnie oczko prawe, dodaję z rzędu poniżej oczko prawe i od razu przerabiam jako prawe, dalej oczka lewe warkocza robię. I znowu za warkoczem, gdy mam pierwsze oczko prawe, dodaję oczko prawe z rzędu poniżej  i przerabiam od razu jako oczko prawe. Dalej znowu przerabiam oczka prawe dochodzę do warkocza i powtarzam dodawanie oczek. Tym sposobem w co 2 rzędzie na lewej stronie przyrastają mi oczka prawe w liczbie 8. Czyli na okrążeniu karczka dodaję łącznie na lewej stronie 8 oczek. Przypominam że dodawanie oczek robię  na lewej stronie swetra, czyli na oczkach prawych. Wtedy ładnie prawa strona swetra wygląda, a dodawane oczka nie są tak widoczne. 


Przejście z karczka na pachy
Przejście z karczka na pachy swetra, odbywa się w ten sposób, że jak dojdziemy na wymaganą szerokość swetra w obwodzie, zostawiamy oczka na rękawy na dwóch dodatkowych żyłkach. Aby przejść do korpusu swetra, pod pachami po obu stronach, ja dodałam po 4 oczka z obu stron. Tu sprawa wygląda indywidualnie, w zależności od tego jaki rozmiar robimy. Niektóre osoby robiące mniejsze rozmiary, mogą dodać po 2 oczka po obu stronach, albo po 1, albo wcale.
Dalej pod pachą zaczynam wrabiać warkocz złożony z 12 oczek. 3 oczka z obu stron wplatam w warkoczu do środka. Taki warkocz pod pachą dobrze wygląda. Ja po dodaniu tych 4 oczek pod pachą mam 6+4+6=16 oczek. Te 4 nadprogramowe  oczka likwiduję w kolejnych rzędach przerabiając pierwsze i ostatnie oczka warkocza już nie jako prawe, ale jako lewe oczko. Ponieważ warkocz pod pachą ma docelowo być z 12 oczek. Pod pachą też nie od razu zaplatam warkocza, żeby nie było za grubo. Warkocz zaplotłam kawałek dalej.

Modelowanie talii
Talię w swetrze można wymodelować. Egzemplarz mój jest z wymodelowaną talią. Zbieram oczka po obu stronach warkocza pod pachą, po to żeby je potem po przejściu przez talię, ponownie dodawać. Linia warkocza pod pachą świetnie nadaje się do ukrycia zebranych a potem dodawanych oczek.
Zbieram oczka na prawej stronie wzoru po dojściu do warkocza zostawiam na drucie oczko lewe chowam je jako to spodnie i z oczkiem prawym od warkocza przerabiam jako oczko prawe. Analogicznie robię po drugiej stronie warkocza.
Dodawanie oczek w talii, robię znaną już metodą na lewej stronie swetra czyli na oczkach prawych. Przed i po warkoczach. Wtedy przed warkoczem dodaję oczko prawe na rzędzie poniższym i od razu przerabiam je jako prawe.
Modelowanie sweterka w talii sprawia, że lepiej on leży i ładniej dopasowuje się do sylwetki.
Dół swetra
Tył wydłużony. Korzystamy z rzędów skróconych. Rzędy skrócone wyglądają tak,  że po warkoczu pod pachą, tam gdzie zaczyna się tył swetra naszą robótkę się odwraca podczas robienia. Aby dół był wydłużony robię nawroty co 2 oczka. Czyli robię np. oczka lewe tyłu i przed warkoczem jak zostają mi 2 oczka lewe, owijam pierwsze oczko i odwracam robótkę, ponownie robię prawe oczka, dochodzę do 2 oczek przed warkoczem owijam oczko i zawracam. Tak pracuję rzędami skróconymi, co 2 oczka owijając robótkę i robiąc nawrót. Po uzyskaniu tyłu odpowiedniej długości wracam do normalnego robótkowania z przodami swetra.
Dół swetra z przodu wykańczam ściągaczem takim jak przy szyi. Boki robię nadal warkocze, przy czym tak by przeplecenie warkocza było na samym dole. Tył robię oczka lewe po obu stronach czyli ścieg francuski. 

Rękawy.    
Zostawione oczka rękawów przerabiam bezszwowo. Pod pachą zbieram oczka nadprogramowe modelując szerokość rękawa pod swoje potrzeby. Oczka zbierałam w jednym miejscu na linii teoretycznego „szwu” robiąc 3 oczka razem. W ten sposób wymodelowałam rękaw. Rękawy zakończyłam ściągaczem oczko prawe, oczko lewe.
Miłego drutowania Wam życzę!!!


10 komentarzy:

 1. Super sweterek . Pomysł z warkoczami przy reglanach i na bokach wykorzystam przy swojej kolejnej swetrowej robótce . Pozdrawiam . Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że pomysł odgapisz. Naśladownictwo, ponoć jest najwyższą formą uznania :-)

   Usuń
 2. Świetny sweter, zima nie zmrozi. Bardzo ładne kolorki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda z takim pasiakiem to zima nie groźna.

   Usuń
 3. pasiak jest swietny i ekstra kolorki mam dla ciebie wyróznienie zajrzyj do mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny pomysł na reglany z wykorzystaniem mojego ulubionego motywu warkoczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za opisy do swetrów dla puszystych pań. Bardzo mi się podobają. Mam jednak prośbę. Chodzi o te rzędy skrócone przy obniżaniu dekoltu i formowaniu tyłu. Mogłabyś "łopatologicznie" wytłumaczyć ciemniakowi, jak dokładnie to trzeba robić?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jolu -wytłumaczę, obiecuję, napiszę o tym specjalnie całego posta. Jak ma być łopatologicznie, to postaram się to w sposób przystępy wyjaśnić - w czym rzecz :-)

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)