1.Komplet laleczka dziewiarska z 4 zaczepami i szpilka plastikową do pracy tak wygląda zestaw proponowany przez firmę Knit Pro.
2.Początek robótki włóczkę przewlekamy przez otwór w laleczce. Dołem tu gdzie wystaje nitka na zdjęciu będzie nam wychodził gotowy sznureczek.Ponieważ na początku brakuje nam wprawy, możemy na końcu nitki przywiązać sobie szpilkę, żeby nitka miała naprężenie i nie trzeba było jej trzymać. Pracować na laleczce będę szydełkiem metalowym pewniej się zsuwa pętelki i łapie i przewleka nitkę.
3.Zaczynamy pracę. W lewej ręce trzymamy laleczkę. Prawą ręką trzymamy szydełko. Pierwszy sposób nawinięcia pętelek wygląda tak. Laleczeczkę obracamy cały czas w jedną stronę. Ja kręcę laleczkę w lewo.
4.Tak powinny wyglądać założone pierwsze pętelki po całym obrocie laleczki.
5. Zamykamy kółko. Teraz zaczynamy prawą ręką także pracę. Musimy włożyć szydełko w pętelkę nawiniętą na pierwszym bolcu laleczki i złapać nitkę widoczną na górze. Powstanie nam pierwsza pętelka. Nową pętelkę zostawiamy na bolcu a "stare" oczko spuszczamy do środka. Przypomina to troszkę przerobienie oczka na drutach. Robótkę przetrzymujemy sobie jednym z palcy lewej ręki wkładając go do środka laleczki.
6. Tu widać nowe oczko zaczepione o bolec. I stare oczko spuszczone do środka. Regulujemy ułożenie i wyrównanie pętelek po spuszczeniu oczka pociągnięciem za nitkę wychodzącą dołem laleczki. Dalej obracamy laleczkę w lewo i postępujemy tak samo z kolejnym "oczkiem" na bolcu. Przerabiamy a oczko które było wcześniej spuszczamy do środka laleczki i znowu pociągamy za sznurek na dole. Kolejny obrót laleczki wykonujemy.
7.Kolejny bolec i tak samo przerabiamy oczko. Stare spuszczamy nowe zostawiamy na bolcu. Laleczka obraca się cały czas w jedną stronę u mnie w prawo. Proszę zwróćcie uwagę na palec lewej ręki, który oparty jest na bolcu. Po pierwsze przytrzymujemy laleczkę, ale najważniejsze przytrzymujemy oczko, które aktualnie przerabiamy. Palec ten trzyma jakby oczko i zabezpiecza przed niekontrolowanym spadnięciem z bolca oczka, które aktualnie jest przerabiane. Przerobienie pierwszego okrążenia jest najtrudniejsze. Dalsze pójdą już łatwiej. Ja od dołu wkłuwam się w stare oczko, nitkę od góry owiniętą aktualnie na bolcu łapię od góry szydełkiem, stare oczko spuszczam nowe zostawiam.
8.Widok na laleczkę od góry w pierwszym okrążeniu po wykonaniu przerobienia oczek na dwóch bolcach.
9.I tak pracujemy w kółeczko. Dołem po pewnym czasie zaczyna wychodzić sznureczek.Tutaj użyłam grubej włóczki i sznurek wyszedł dość gruby. Ale na cienkiej będzie adekwatnie cieńszy.
Polecam poćwiczenie na grubszej nitce. Jeśli nitka jest naprawdę gruba możemy także popracować na 3 bolcach. Według tej samej zasady pracy wokoło.
11.Kawałek gotowego sznureczka. Sposób nawijania pętelek albo na prosto jak zwykłe prawe oczka drutowe... i wtedy taki sznureczek wychodzi jak na foto.
Albo nawijamy przekręcone pętelki i wtedy sznureczek wychodzi bardziej skręcony. I chyba nawet bardziej zwarty i ładniejszy.
Z
12.Gdyby sznureczek był dłuższy i w kontrastowym kolorze do sweterka np biały do czarnego taka pętelka po lewej stronie byłaby początkiem ozdobnego zapinania do swetra.
Na laleczce można wyplatać także paski.Różne sposoby ozdobienia z takich sznureczków przodów płaszczy, czy swetrów można zobaczyć tutaj nie trzeba być zalogowanym.
Zobaczcie sznureczek wykonany tą metodą do czapki o Tutaj
Pozdrawiam serdecznie.