piątek, 15 lutego 2013

Bezszwowo i drutowo

Ten post będzie adresowany do tych osób, które się uczą. Zapewne "stare" dziergaczki będą nim znudzone, bo to wszystko już dawno wiedzą. Wybaczcie, bo więc nie do Was będzie ten odcinek :-)
Wiele rzeczy na drutach można wykonać bezszwowo. Co to w ogóle znaczy bezszwowo? Mam na myśli to, że wykonać można np bluzkę bez zszywania przodu z tyłem a potem z rękawami. Daną rzecz wykonujemy od razu w 1 kawałku. I nie tylko sweter, ale także wiele innych rzeczy. Robimy jakby w tych pracach cały czas wokoło naszą robótkę. Wszystkie czapki, kominy, skarpety oraz sweterki a w nich rękawy także i pewnie inne jeszcze rzeczy, których nie wymieniłam bo nie wymyśliłam, mogą powstać w dzierganiu wokoło.
Do naszej pracy potrzebujemy tylko druty z długą żyłką. Jeśli chcecie więcej poczytać o moich ulubionych drutach KP tu macie więcej info o nich.
Mój materiał poglądowy na fotografiach jest pokazany na tych drutach KP oraz tej żyłce. i dwóch żyłkach mniejszej długości, na których zostawiłam po dorobieniu do pach rękawy bluzki. Chciałam Wam pokazać jakie możliwości dają druty z żyłką, a nie dają druty klasyczne proste.
Mój materiał instruktażowy pokazuje sposób wykonania sweterka. Robiony jest od góry w jednym praktycznie kawałku bez żadnego szycia. Robimy najpierw ściągacz wokół szyi. Następnie dzielimy oczka na 4 grupy oczek przedzielając je markerami (pętelki w kontrastowym kolorze nitki). Następnie dodajemy oczka po obu stronach "wiodącego oczka" poprzez oczko prawe przekręcone wyciągnięte z nitki między oczkami w poprzednim rzędzie i przerobione na prawo. Tym sposobem przyrasta nam 8 oczek w co drugim rzędzie. Tu macie zdjęcie poglądowe. Można także te oczka dodane robić narzutami. Możemy tak robić także, natomiast lepiej się to sprawdza w letnich bluzeczkach i przy cieńszych drutach, bo z narzutów powstają potem oczywiście dziurki.
A więc zaczynamy. Robimy ściągacz wokół szyi. Od razu dzielimy sobie oczka na przód, rękawy i tył. Robimy wokoło, aż uzyskamy potrzebną ilość oczek.Na poglądowym zdjęciu jest tył swetra z poprzedniego posta.


Następnie oczka rozdzielamy na rękawy i na "korpus". Pod pachami narzucamy kilka oczek, jeśli poprzez narzuty mamy za mało oczek na rękawy i przód i tył. Ja tutaj narzuciłam pod pachą 11 oczek, bo nitka dość cienka.
I teraz mamy zostawione oczka na rękawy na osobnych żyłkach i zabezpieczone przed spadnięciem nakrętkami, które są w komplecie z żyłkami. O tu widać te bordowe kółeczka- to te zatyczki- nakrętki.
Osobno teraz przerabiamy przód z tyłem, czyli korpus. A dalej bezszwowo rękawy. Poniżej zdjęcie zostawionych oczek na rękaw. Tak jak mówiłam pod pachą dodałam kilka oczek, aby zwiększyć obwód swetra.

Następnie dziergamy najpierw korpus. Potem jeden rękaw i drugi.
I poniżej na zdjęciu  już prawie sweterek na finiszu... dziergam już tylko ściągacz korpusu i same ściągacze rękawów.
I tyle nitki nam zostaje z wykonania bluzeczki. Jest to idealna metoda na wyrobienie włóczki do tzw "oparów" włóczkowych. Przepraszam za kiepskie zdjęcie.
Druty KP skręcane z żyłką, dają także możliwość przymierzania ubrania w trakcie pracy. Jest to idealna sprawa... same zobaczcie, tu sprawdzam długość i zastanawiam się czy przejść już do ściągacza, czy jeszcze robić na długość. Ponadto mając kilka żyłek wymiennych, możemy mieć jedne druty z danej numeracji i  przekręcić je po wydzierganiu korpusu  na żyłki rękawów i dziergać dalej.

Tym to łatwym sposobem nie mamy żadnego nudnego zszywania. Myślę, że większość z nas go nie lubi a prace wykonane nieraz leżą i długo czekają przez zszywanie.

Bezszwowo od dołu  
Podobnie robię bezszwowo sweterek od dołu. Wtedy rękaw wrabiam od góry także bezszwowo.
Na sweterki rozpinane robione od dołu czyli od ściągacza, od razu nabieram oczka na przody i tył. Dopiero pod pachami rozdzielam oczka na przody i tył i modeluję podkrój na pachy. Tak wykonany sweter ma jedno szycie i to nieduże, na ramionach czyli u góry. W tak wykonanym swetrze dobrze jest opanować metodę robienia rękawów od góry a więc od główki. Tak wykonałam np ten granatowy szkolny sweterek dla córki.
W zasadzie mogłabym ten post skończyć. Ale mam jeszcze kilka uwag odnośnie rękawów wykonywanych bezszwowo i ażuru. Dla zainteresowanych poniżej. 

Rękaw bezszwowo

Tak jak wspominałam rękawy także przerabiamy bezszwowo. Potrzebujemy do tego pokazywanej już przeze mnie dłuższej żyłki. A tu macie odpowiedni poglądowo filmik. Żyłka jakby w 8 pracuje mamy ją z jednej strony wyciągniętą po obu stronach mamy oczka a po jednej przerabiamy. (Mam nadzieję, że po filmiku rozumiecie o czym piszę). Rękawy bezszwowo robione możemy wykonywać zarówno od  góry jeśli wykonujemy sweter od góry tak jak ja tutaj w materiale poglądowym.Także bezszwowo wrabiamy rękaw jeśli sweter było robiony od dołu od ściągacza. Robimy wtedy rękaw  bezszwowo od góry od tzw. "główki". Nie będę tego sposobu opisywać, ale możecie zobaczyć o co chodzi tutaj na blogu Antoniny pięknie obrazkowo i przystępnie opisała tę metodę.

Ażur w robótce bezszwowej

Wykonując ażur pamiętamy, że chociaż robiąc cały czas po prawej stronie, jakby ażur robimy w co drugim rzędzie (jeżeli taki mamy wzór na ażur) np. wykonujemy ażur i narzuty, jak dookoła dojdziemy, to pracując nadal na prawej stronie musimy zrobić okrążenie oczek prawych aby przerobić raz te narzuty. Dlaczego? Dlatego że większość ażurów (narzutów) wykonujemy na prawej stronie. Widać to na schemacie gdzie mamy rzędy 1,3,5 itd. Wyjątkiem są ażury, które wykonujemy na obu stronach (bo i takie są) rozróżnimy to od razu bo w schemacie takiego ażuru widzimy rzędy 1,2,3,4 itd. Wtedy robiąc musimy jakby pamiętać w którym rzędzie ażuru jesteśmy. Pamiętajmy także, aby nie wykonywać oczek prawych przekręconych tylko normalne. Łatwo się pomylić jeśli jest się początkującym.

Inne rzeczy bezszwowo 

Wspomniałam już, że wokoło i bezszwowo można wykonać także inne rzeczy. Robimy wokoło czapki. Czapka taka może być zaczęta od góry od najwęższej części, ale także od dołu a więc obwodu głowy czyli najczęściej ściągacza. Dla zainteresowanych:
- tak jest wykonana ta czapka z pomponami wraz z instrukcją wykonania
- albo ta czapka krasnalka powstała od czubka głowy
-albo taka kominiarka także powstała od czubka głowy
-albo taka beretka
- albo taka berecik moherowy


Mam nadzieję że ten ogólny post będzie Wam pomocny.
Serdecznie pozdrawiam, zwłaszcza nowych obserwatorów. Zawsze staram się Was odwiedzić :-)
.

14 komentarzy:

  1. Dzięki ja jestem chyba jednak tradycjonalistka - ale może się przekonam !

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie skorzystam z tych informacji tylko najpierw muszę kupić druty z żyłką :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaopatrz się w takie rozkręcane. Naprawdę warto. Polecam.

      Usuń
  3. Hm, ostatnio próbuję to ogarnąć, ale nie wiem, jak często dodawać oczka, żeby nie było zbyt skośnie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Normalnie powinny być oczka dodawane w co 2 rzędzie
      Natomiast zależy też to od grubości nitki i drutów.
      Ale w większości wzorów tak były dodawane oczka w co 2 rzędzie przybywało 8 oczek.

      Usuń
  4. Dla mnie robienie czegoś z jednego kawałka zawsze było skomplikowane, a żyłka za krótka. Nie wiedziałam o takim wynalazku, jak druty na żyłce mega długiej :) Informacje te z pewnością się przydadzą :))))

    Pozdrawiam, El clavel

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tą metodę bardzo polubiłam. Już szukam wzoru nowego na inną bluzeczkę bezszwową. Takie prace idealne są do prucia ewentualnego.

      Usuń
  5. Pięknie dziękuję za tak profesjonalny post. Na razie dziergam chusty, czapki i szaliki ale myślę, że dzień zmierzenia się ze swetrem jest już bliski :-) Okrutniście nie lubię zszywać dzianin więc mój pierwszy sweterek na pewno będzie bezszwowy :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tayton.... szykuję niespodziankę... zaglądaj do mnie może Cię ucieszy :-)

      Usuń
  6. podziwiam Cię za te robótki dookoła- ja tego nie znoszę- te oczka, które schodzą z druta w inną strone!! męczy mnie to strasznie i jak tylko moge robię na płasko! nawet tę kominiarkę ( już wytworzyłam dwa prototypy, ale nadal cos nie gra,...) robie tak, żeby nie musieć robić na okrągło....jakies mam takie fobie swoje...
    serdeczne

    OdpowiedzUsuń
  7. Agus dzie4kuje za wspaniale wskazowki jak dla mnie w przyszlosci napewno wykorzystac okragle druty Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Sweterek piękny ale jak dla mnie za trudny

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzień dobry, mam pytanie jak robić narzuty przy metodzie sweter robiony od góry, jeżeli decydujemy się zastosować jakikolwiek wzór np. dwa prawe/dwa lewe? Po dodaniu oczek wszystko "się wysypuje"?

    OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)