wtorek, 1 kwietnia 2014

Dekolt w szpic w bluzce bezszwowej, wykonywanej od góry.

Dla kogo?
Dla kogo jest ten post?
Dla dziewiarek, które swoją przygodę z dzianiem od góry bluzeczek, czy sweterków zaczęły niedawno. Jeszcze technika wykonywania ubrań w jednym kawałku jest dla nich trochę tajemnicza, nie wszystko w głowie na temat tej techniki  im  się kompleksowo poukładało. Ten post zatem jest takim fragmentem układanki dziewiarskiej, mającej wyjaśnić, jak wyprofilować w bluzce/swetrze dzianym od góry bezszwowo, dekolt zwany dekoltem w szpic lub w serek.
Te osoby co chciałyby więcej poczytać o dzianiu bezszwowym odsyłam do tego mojego posta.

Dzianie od góry
Dzianie ubrań od góry ma już rzesze fanów. Dlaczego ? To bardzo proste, wiele dziewiarek nie lubi zszywania ubrań, a dzianie od góry pozbawia nas tej frajdy tak znienawidzonej. Ile to ubrań odleżało wieki tylko dlatego, że były w fazie wymagającej zszycia- same wiecie najlepiej.
Odpada nam zupełnie zszywanie przy dzianiu ubrań bezszwowo od góry. Praktycznie po skończeniu dziania, wskakujemy w ubranie i szczęśliwe ogromnie prezentujemy z dumą swoje dzieło.
Ubranie możemy także przymierzać na bieżąco, robić korekty w dzierganiu dopasowujące daną rzecz do figury. Nie dawało nam tej możliwości dzianie klasycznymi metodami.
Ponieważ wykonuję nowy projekt bluzki, postanowiłam przy tej okazji, pokazać Wam jak ja profiluję  w robótce bezszwowej dekolt w szpic.
Tylko takim dekoltem dzisiaj będziemy się zajmować i tłumaczyć jak go wykonać. Tak więc ewentualne pytania kierujcie tylko na ten konkretny temat.
Zaczynamy robótkę
Ilość oczek startowych w robótce zawsze będzie zmienna, dlatego bardzo proszę nie kierujcie się ściśle moim wyliczeniem oczek. Ta zmienna, będzie zależała oczywiście od grubości drutów i rodzaju użytej przez nas włóczki.
Moja próbka jest na drutach drewnianych KP 4,5 mm a włóczka to pokazywana Wam już w zeszłym poście bawełna z lnem w proporcji pół na pół.

Marker i "oczko wiodące"
Oczka będą nam przyrastać na korpus bluzki w 4 miejscach, na dekolt w 2 miejscach.
W 4 miejscach przyrastają nam po 2 oczka po obu stronach oczka wiodącego. (Łącznie 4 razy 2 a więc 8 oczek)

W 2 miejscach przyrastają  nam   łącznie 2 oczka, które jakby poszerzają przody bluzki, aż do momentu spotkania się oczek z przodu i przejścia do dziania wokoło. (Łącznie 2 razy 1 a więc 2 oczka)
Podsumowując w obwodzie na prawej stronie przyrasta nam 10 oczek.


M- to miejsce markera, gdzie w 4 miejscach przyrastają nam oczka, na każdej prawej stronie, aż do uzyskania oczek w obwodzie pozwalających rozdzielić robótkę na rękawy i korpus bluzki. (plus dwa to miejsca przyrostu oczek w dekolcie)
Oczko wiodące- u mnie jest jedno w 4 miejscach. Przed nim i za nim przyrastają mi oczka na rękawy i korpus bluzeczki. Zaznaczyłam je na podziale oczek na niebiesko. Oczko to przerabiamy na prawo.
Oczka rozdzielamy na drutach, przedzielając je markerami (na zdjęciu pomarańczowe pętelki)
Wykonując profilowanie dekoltu w bluzce pracujemy zwyczajnie a więc na prawej i lewej stronie robótki.
Po skończeniu profilowania dekoltu, przechodzimy w dzianie wokoło, tzw. bezszwowe, dziergając już tylko same prawe oczka.

Przykład, może na nim będzie łatwiej zrozumieć
Powiedzmy że mamy 56 oczek na start. Od tego zaczynamy dzianie bluzki od góry.
Rozdzielamy nasze oczka następująco:
1 oczko przodu (tu  po obu stronach przodu bluzki, będzie nam przyrastać jedno oczko na każdej prawej stronie) 1M  (prawe oczko przed nim i za nim przyrastają nam oczka reglanu - korpusu)
11 oczek rękawa 1M (tu będzie przyrastał rękaw)
28 oczek tyłu 1 M (tył)
11 oczek rękawa 1M (drugi rękaw)
1 oczko przodu (drugi przód)
Powyżej mamy opisane 4 miejsca (M), gdzie klasycznie dochodzą nam oczka w każdej bluzce dzianej od góry.Ponieważ, zajmujemy się jednak dekoltem w szpic, dochodzą nam jeszcze dwa miejsca dodawania oczek z obu przodów bluzki. Zaznaczyłam miejsca dodawania oczek na przód na niebiesko, po tym oczku dodajemy oczko/a w pierwszym przodzie, i przed tym oczkiem dodajemy oczko/a w drugim przodzie.
 Jak profilujemy dekolt w szpic?
Zaczynamy przerabiać oczka. Pamiętamy, że  na każdej prawej stronie, także przyrastają nam oczka z przodu zaznaczyłam je dla ułatwienia na niebiesko.
a więc wyglądają nasze oczka w dzianiu następująco:
1 oczko pierwsze z przodu....miejsce dodawania oczka do dekoltu (wyciągnięte z oczka z rzędu poniżej, albo z nitki poprzecznej -jaką technikę wolimy) oczko prawe wiodące przed nim dodajemy oczko, przerabiamy oczko wiodące, za nim dodajemy oczko
teraz 11oczek rękawa oczko wiodące przed nim i za nim dodajemy oczko
28 oczek tyłu oczko wiodące przed nim i za nim dodajemy oczko
11 oczek rękawa, oczko wiodące przed nim i za nim dodajemy oczko
1 oczko drugiego przodu nam zostaje, przed nim dodajemy oczko (techniką j.w w nawiasie) przerabiamy ostatnie pozostałe nam oczko.
Obracamy robótkę robimy  i wszystkie oczka przerabiamy na  lewo.

Dalej
Pracujemy według tej zasady dalej, aż do uzyskania pasującego nam pod względem wielkości i długości dekoltu.
Jak wielkość dekoltu nam odpowiada, pomiędzy przodami narzucamy oczka prawe. Ilość oczek prawych dodanych jest dowolna. Jednak ta ilość oczek decyduje o szerokości na dole naszego dekoltu i serka. Ja na zdjęciu w robótce dodałam 3 oczka prawe. Uznałam, że taka szerokość szpica na dole mi odpowiada. Możecie dodać jedno oczko, albo inną ilość jaka Wam pasuje. ;-)
Od tego momentu pracujemy już wokoło bezszwowo. Przerabiając tylko oczka prawe.
(Do tej pory robiliśmy stronę prawą robótki i lewą)


Mamy teraz na drutach mniej więcej coś takiego.
Mam nadzieję, że zdjęcia poglądowe rozwieją wasze wątpliwości.
Liczę na to, że język giętki wypowiedział wszystko, co pomyślała głowa :-) A co źle pomyślała, na zdjęciu dobrze zaznaczyła :-)
Mam nadzieję, że moja instrukcja wykonania dekoltu w serek w bluzce wykonywanej od góry, komuś pomogła zrozumieć to zagadnienie.
Przepraszam, jeśli kogoś interesuje inny dekolt, w tym poście rozważamy i rozpracowujemy tylko ten kształt.
Serdecznie Was pozdrawiam.

I jako że dzień prima aprilisowy...

Zadzwoniłam do mamy i powiedziałam zdenerwowana i poważna:
-Otwieraj kobieto, bo ja już kwadrans pod domem stoję i dzwonię domofonem, a Ty nic
odpowiedź:
-Chyba domofon się znowu popsuł.
Potem rozłączyła się mama, a ja zadzwoniłam znowu i pytam:
-No, otworzyłaś mi?
a mama
- Tak, ale Ty chyba pod innym domem stoisz...
Tak się śmiałam, że nie mogłam wykrztusić
-prima aprilis ;-)
A czy wam udało się kogoś wkręcić w jakiś żart?  Piszcie, bardzo proszę piszcie o swoich żartach ;-)
U mnie jeden jeden, wkręciłam  w żart mamę i dałam się wkręcić w żart  córce :-) o ja naiwna ;-)

21 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki za rozpiskę dekoltu w szpic.Przyda się bardzo.Dowcip super.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A bardzo proszę :-) A Ty jakiś dowcip komuś zrobiłaś dzisiaj?

   Usuń
 2. O, bardzo dziękuje za ten post, bo właśnie dwa dni temu podpytywałam dziewczyny jak to robi :). Została mi wytłumaczona zasada, ale zawsze to lepiej jak się ma tak podane na tacy krok po kroku z obrazkami :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczyłam na to, że komuś to się przyda właśnie. ;-)

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za łopatologiczną lekcję. Właśnie powstaje mój pierwszy sweterek robiony od góry - taki najprostszy "ogoniasty". Następny będzie w serek. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę Jolu z Twojej radości z dziergania. Sweterek z radością popodziwiam jak skończysz :-) I ja Cię pozdrawiam cieplutko!!

   Usuń
  2. o ja podobnie jak Jola - wreszcie odważyłam się spróbować zrobić sweter od góry i tym pierwszym jest "ogoniasty"
   bardzo dziękuję za lekcję dekoldu w szpic
   Emilia

   Usuń
 4. Fajny kursik. Powiedz jeszcze dokładnie jak dobierać ilość oczek na początku robótki. Napisałaś, że zależy to od grubości nici i drutów. Jak obliczyć potrzebną ilość oczek i według jakiej zasady podzielić je na rękawy i przod/tył?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisz w wyszukiwarkę hasło "tabelka samolicząca reglan" znajdziesz na blogu u intensywnie kreatywnej taką ściągę. Może być pomocna, chociaż ja osobiście z niej nie korzystałam. Zazwyczaj wykonuję próbkę i patrzę jak wychodzi ilość oczek w stosunku do 1 cm. Potem narzucam oczka przerabiam i przymierzam, do siebie, potem patrzę jak wychodzi. Wiadomo, że jak cieńsza włóczka to więcej oczek, jak grubsza to mniej. Nie mam jakiegoś ogólnego patentu na oczka startowe do robótki bezszwowej.

   Usuń
 5. Wspaniale rozpisałaś wykonanie dekoltu - dla mnie jesteś mistrzynią. Bardzo jestem ciekawa tej bluzeczki... ciekawe, co wymyśliłaś...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo pewnie pokażę Kasiu, bo szybko się robi na tych drutach "grubaskach". :-)

   Usuń
 6. Przyda sie na pewno,nastepny prosimy dekolt pol okragly :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne ;-) ale myślisz, że tak szybko dziergam? :-) Mam co prawda dwie bluzki na drutach...ale zajmie mnie to na trochę ;-)

   Usuń
 7. Mnie, niestety, nie udało się primapaprilisowo wkręcić zięcia. Zbyt cwana bestia z niego. A próbowałam nabrać go na przelew pieniędzy. Też zadzwoniłam do niego i mówię: "Mam już otwartą stronę banku i podaj mi tylko numer konta, na które mam Wam wysłać te pieniądze, bo Basia nie pamięta tego numeru". A on od razu: "za chwilkę oddzwonię, bo mam teraz pacjenta, ale proszę pamiętać, że to ma być 7 tysięcy". I tak okazało się, że to chyba ja zostałam wkręcona (HA, HA, HA)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyda się bo też chcę niedługo spróbować!!!! :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj.Jakim cudem znalazłam się na Twojej stronie nie wiem.Wiem,że można się tu dużo nauczyc, oraz pogłębi swoją wiedze.Pozdrawiam gorąco Grazyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Dla takich osób jak Ty piszę takie posty. Zapraszam do zwiedzania mojego bloga ;-)

   Usuń
 10. Świetna stronka. pozdrawiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z nieba mi spadł ten opis. Bardzo, bardzo dziękuję. Co prawda obecnie robię chustę Frosted, następnie sweter od góry norweskim wzorem w międzyczasie inne przerywniki... :) Ale kolejny seterek ma być właśnie rozpinany od góry w serek... :) Super.

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)