piątek, 30 grudnia 2011

Laleczka dziewiarska-instrukcja obsługi

Nabyłam laleczkę dziewiarską. Lubię akcesoria Knit Pro więc wybrałam tę.knitting dolly KP tradycyjnie w sklepie internetowym  Biferno Nie mają wygórowanych cen i pasują mi realnie płacone tam koszty przesyłki. Laleczka wybrana przeze mnie  nie była duża ani droga. Pasował mi także rozstaw bolców. Więc się skusiłam. Jestem chomikiem który lubi mieć różne akcesoria. Robiłam swego czasu dzieciom pelerynki  do chrztu, robiłam córce swetry z kapturem i stwierdziłam że taki nabytek mi się przyda. Ponieważ namęczyłam się rozszyfrowując obsługę tej prostej rzeczy chciałam żebyście Wy miały łatwiej. Proszę oto mini kursik obrazkowy instruujący co i jak na laleczce się robi.
1.Komplet laleczka dziewiarska z 4 zaczepami i szpilka plastikową do pracy tak wygląda zestaw proponowany przez firmę Knit Pro.


2.Początek robótki włóczkę przewlekamy przez otwór w laleczce. Dołem tu gdzie wystaje nitka na zdjęciu będzie nam wychodził gotowy sznureczek.Ponieważ na początku brakuje nam wprawy, możemy na końcu nitki przywiązać sobie szpilkę, żeby nitka miała naprężenie i nie trzeba było jej trzymać. Pracować na laleczce będę szydełkiem metalowym pewniej się zsuwa pętelki i łapie i przewleka nitkę.
 3.Zaczynamy pracę. W lewej ręce trzymamy laleczkę. Prawą ręką trzymamy szydełko. Pierwszy sposób nawinięcia pętelek wygląda tak. Laleczeczkę obracamy cały czas w jedną stronę. Ja kręcę laleczkę w lewo.
 4.Tak powinny wyglądać założone pierwsze pętelki po całym obrocie laleczki.
 5. Zamykamy kółko. Teraz zaczynamy prawą ręką także pracę. Musimy włożyć szydełko w pętelkę nawiniętą na pierwszym bolcu laleczki i złapać nitkę widoczną na górze. Powstanie nam pierwsza pętelka. Nową pętelkę zostawiamy na bolcu a "stare" oczko spuszczamy do środka. Przypomina to troszkę przerobienie oczka na drutach. Robótkę przetrzymujemy sobie jednym z palcy lewej ręki wkładając go do środka laleczki.
6. Tu widać nowe oczko zaczepione o bolec. I stare oczko spuszczone do środka. Regulujemy ułożenie i wyrównanie pętelek po spuszczeniu oczka pociągnięciem za nitkę wychodzącą dołem laleczki. Dalej obracamy laleczkę w lewo i postępujemy tak samo z kolejnym "oczkiem" na bolcu. Przerabiamy a oczko które było wcześniej spuszczamy do środka laleczki i znowu pociągamy za sznurek na dole. Kolejny obrót laleczki wykonujemy.
 7.Kolejny bolec i tak samo przerabiamy oczko. Stare spuszczamy nowe zostawiamy na bolcu. Laleczka obraca się cały czas w jedną stronę u mnie w prawo. Proszę zwróćcie uwagę na palec lewej ręki, który oparty jest na bolcu. Po pierwsze przytrzymujemy laleczkę, ale najważniejsze przytrzymujemy oczko, które aktualnie przerabiamy. Palec ten trzyma jakby oczko i zabezpiecza przed niekontrolowanym spadnięciem z bolca oczka, które aktualnie jest przerabiane. Przerobienie pierwszego okrążenia jest najtrudniejsze. Dalsze pójdą już łatwiej. Ja od dołu wkłuwam się w stare oczko, nitkę od góry owiniętą aktualnie na bolcu łapię od góry szydełkiem, stare oczko spuszczam nowe zostawiam.

 8.Widok na laleczkę od góry w pierwszym okrążeniu po wykonaniu przerobienia oczek na dwóch bolcach.
9.I tak pracujemy w kółeczko. Dołem po pewnym czasie zaczyna wychodzić sznureczek.Tutaj użyłam grubej włóczki i sznurek wyszedł dość gruby. Ale na cienkiej będzie adekwatnie cieńszy.
Polecam poćwiczenie na grubszej nitce. Jeśli nitka jest naprawdę gruba możemy także popracować na 3 bolcach. Według tej samej zasady pracy wokoło.

10.Widok na sznureczek od góry po zdjęciu z bolcy laleczki.

11.Kawałek gotowego sznureczka. Sposób nawijania pętelek albo na prosto jak zwykłe prawe oczka drutowe... i wtedy taki sznureczek wychodzi jak na foto.
Albo nawijamy przekręcone pętelki i wtedy sznureczek wychodzi bardziej skręcony. I chyba nawet bardziej zwarty i ładniejszy.

Zastosowanie? Wszystkie troczki do swetrów do kapturów ale nie tylko. Wiązania do pelerynek. Jako wykończenie zapinania sweterka na guziczki z przodu. Można zrobić pętelki ozdobnie naszyć pozawijać i mamy ozdobne zapinanie przodu swetra. Zapinanie bardzo oryginalne.
12.Gdyby sznureczek był dłuższy i w kontrastowym kolorze do sweterka np biały do czarnego taka pętelka po lewej stronie byłaby początkiem ozdobnego zapinania do swetra.
Na laleczce można wyplatać także paski.
Różne sposoby ozdobienia z takich sznureczków przodów płaszczy, czy swetrów można zobaczyć tutaj nie trzeba być zalogowanym.
Zobaczcie sznureczek wykonany tą metodą do czapki o Tutaj
Pozdrawiam serdecznie.


20 komentarzy:

  1. Dzięki za instrukcję.
    Miałam okazje być w hurtowni pasmanteryjnej i widziałam taka laleczkę. Lubie tak jak ty różne akcesoria więc oglądałam ją ze wszystkich stron i nie wiedziałam do czego ona służy. W efekcie jej nie kupiłam. Teraz tego żałuję. Lubię takie zabawki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak rzadko bywasz w tej hurtowni można zakupić laleczkę internetowo przy okazji innych zakupów. Ja kupiłam z myślą zajęcia dziecka, ale jak zobaczyłam jak ładne można na tym wyplatać rzeczy to przemyślałam temat i stwierdziłam, że sama będę korzystać. Teraz popatrzę jeszcze jak na tym paski wyplatać podejrzewam że laleczka wtedy chodzi wahadłowo a nie w koło... jak przetestuję pochwalę się. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, wszystkiego pięknego w Nowym Roku 2012!!!papa

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :))

    OdpowiedzUsuń
  5. Szczęśliwości w Nowym Roku!
    a kursik fajny i przydatny -dzieki

    OdpowiedzUsuń
  6. jejku, w końcu wiem co zrobić z tym czymś co mi w szufladzie zalega... :) to do sznureczków jest wow muszę się nauczyć...

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetna instrukcja. Poleciłam Twój post u siebie na blogu.Ja ostatnio taka laleczkę dostałam w prezencie i się w niej zakochałam.

    OdpowiedzUsuń
  8. O jak dobrze, że trafiłam na Twój blog. Od kilku lat posiadam taką laleczkę, ale jeszcze nic na niej nie zrobiłam, może teraz spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  9. Będąc w pasmanterii też zainteresowałam się laleczką ale jej nie kupiłam. Z tą Twoja instrukcją już nie będę się musiała laleczki bać - dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  10. Powiem Ci co mi się podoba w Biferno - coś im się pomylało i nie dostałam dwóch kompletów znaczników KP tylko jeden. Zaraz napisałam maila żeby sprawę wyjaśnić i w ciągu dwóch dni sprawa była załatwiona. Widać że zależy im na klientach :-) laleczkę też mam - co prawda kupioną w Lidlu ale to nie zmienia faktu że to fajny przydaś do robienia sznurków.

    OdpowiedzUsuń
  11. jest prosty sposób na zrobienie sznurka na dwóch drutach, bez laleczki... narzucasz 3 oczka, pierwszy rząd przerabiasz normalnie ale nie odwracasz robótki tylko zaczynasz drugi rządek prawymi oczkami od pierwszego oczka na drucie, i tak w kółko, myślę że szybciej i bez niepotrzebnych komlikacji... tu filmik http://www.youtube.com/watch?v=iJ0s_2TBwCQ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prostsze jak widać jest pojęciem względnym. To co pokazujesz zrobi doswiadczona dziewiarka. Amatorka polegnie na tym. I wlasnie dlatego jest laleczka dziewiarska.

      Usuń
  12. Dziekuję za kursik na pewno mi się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam,czy ja dobrze pojąłem powyższą instrukcję;im więcej bolców i im cieńsza nić,tym delikatniejszy i bardziej okrągły sznur?
    Pozdrawiam,WJB

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cienkość sznura zależy od cienkości nici. Ilość bolcy też ma znaczenie. Inaczej wygląda sznur wykonany na 4 bolcach inaczej na 3.

      Usuń
    2. Dzięki za wyjaśnienie!
      Pozdrawiam,WJB

      Usuń
  14. Bardzo fajna instrukcja obslugi laleczki drewnianej zwanej u nas ,,glowa gospodyni'' Pozdrawiam serdecznie Hania z pierwszej stolicy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Haniu. To była moja pierwsza instrukcja blogowa :-) Mam sentyment do niej :-) Podanej przez Ciebie nazwy nie znałam. Dziękuję!

      Usuń
  15. Tak sobie zajrzałam.
    Fajny kursik, na pewno początkującym dziewiarkom się przyda, ja pierwsze sznurki robiłam ... dzieści lat temu na szpulce z wbitymi 4 gwoździkami :-)
    Teraz kupiłam na starociach laleczkę - cudo - z jednej strony ma 4, a z drugiej 6 zaczepów.
    Całą złotówkę! zapłaciłam - warto czasem pogrzebać w starociach.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Witam Cię serdecznie i dziękuję za pozostawienie komentarza :-)